Depeche Mode, Purity, DJ Tim Simenon (Bomb The Bass)

01.10.1998

Praha, Sportovní hala, 15.9.1998

Na úvod nutno podotkonut, že od pořadatelů by­la trochu kulišáma napsat na plakáty i jinam 'Depeche Mode, Bomb The Bass, Purity'. Po Purity (které jsem bohužel nestihla) se čekalo na další live kapelu a ani moc nevnímalo, že nějaký DJ hraje skvělé podivnosti s polámanými beaty. Že to je Tim Simenon z Bomb The Bass, kteří ži­vě vůbec nevystoupí, se ukázalo, až když spusti­li DM, respektive když se rozezněly první tóny Question Of Time. Ne odevšad bylo vidět, co se děje na pódiu, a intro (Painkiller) znělo tak, že klidně mohlo patřit Bomb The Bass... 

Ale předkapela stejně asi moc lidí nezajímala - po střechu pl­ná Sportovní hala tu byla jen kvůli té jedné jediné partě, o tom nebylo pochyb. Tak oddané fanouš­ky nemá snad nikdo na světě - ti lidi Depeche Mode prostě milují, snesli by od nich evidentně cokoli a každý pohyb či zvuk z pódia kvitují neu­věřitelnými jekoty i pohyby. Posluchač, který není tak úplně 'jejich' (rozuměj: DM uznává, ale z okna by kvůli nim neskákal), chvílemi jen vyjukaně zírá, kam to vlezl. 

Když celá hala - ne přední řady, jak bývá na podobných velkých akcích zvykem, ale opravdu celá hala až po poslední řadu ochozů začala mávat rukama doprava-doleva nad hla­vou, vypadalo to jako na spartakiádě. A když do toho sem tam rozsvítili silné světlo v hale, nebo naopak všechno zhlasli a nechali jen běhat žá­rovky v písmenech DM, která byla hlavní dekora­cí pódia, bylo to jako na nějaké slavnostní schůz­ce jakési sekty. 

Opravdu žádná kapela s lidmi tak­hle necvičí. Někdo možná cvičí s publikem v klu­bech, ale ne s takovýmhle obřím, zdaleka ne jen teenagerovským davem. Možná podobně frenetické šílení působí třeba Kelly Family, na jejichž koncerty ale redaktoři našeho časopisu nechodí... Takže dobře, z poslouchatelných kapel žádná s lidmi takhle nemává... Ti černooděnci v publiku byli tak šťastní, že někam patří a že dělají to sa­mé, co ty tisíce okolo, že se nedalo nepomyslet na to, co by se dělo, kdyby Dave dav navedl k ně­jakému - co já vím, třeba násilí.

To naštěstí hrozí opravdu jen teoreticky, protože hudba DM o násilí rozhodně není. A ta, kterou hrá­li na tomhle koncertě, už vůbec ne (rozuměj: žád­né strašidelné kousky, žádné experimenty): sou­časné turné The Singles Tour je natolik důsledně oslavou singlů, že Depeche Mode nic jiného než hity nehrají. 

A po pravdě řečeno, ve smyslu hu­debních úprav s nimi moc neudělali. Až na závě­rečnou stařičkou Just Can't Get Enough jsme sly­šeli vlastně verze, které už známe z kompaktů - a to kapela hraje v jiném složení! Žádná překva­pení, žádné změny, žádné zvláštní hlášky z pódia, jen hraní si s tím, co zaručeně zabírá (včetně vi­deoprojekce: viděli jsme kousky z klipů, žádné po­kusy s něčím jiným). 

Devětadevadesát procent li­dí přišlo přesně na tohle, ale stejně by skupina ja­ko Depeche Mode mohla mít víc odvahy. Koncert, jaký předvedli, se dá označit za poměrně populistický (pravda ale je, že dav řvoucí nadšením by možná většinu jemných nuancí přehlušil) a oprav­du jen pro ty, kteří od kapely nečekají víc než na­plnění toho, co průměrný posluchač chce. Je prav­da, že skladby jako Nevěr Let Me Down Again, A Question Of Lust, Condemnation, Enjoy The Silence, Stripped či / Feel You mají své kouzlo, je fakt, že Gahanovi to zpívá pořád dobře a že jsou to prostě profíci - ale stejně se tohle vystoupení nedá považovat za opravdový koncert.

Autor: Jana Kománková
Zdroj: Rock a Pop, 10/1997, str. 82

© 2017 DMStrangers
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky